0 800 33-05-63 Пн-Пт: 08:00-18:00

ru | ua

ru | ua

Пн-Пт: 08:00-18:00

Шкільна форма: кому вона потрібна і чи буває вона красивою?

10 сентября 2020
2

Шкільна форма – один з показників престижу навчального закладу. Однак суперечки про необхідність, а також доцільності її носіння не вщухають вже довгі роки. Багато сучасні школярі з великою гордістю носять формений одяг. Але покупка шкільної форми для хлопчиків і дівчаток найчастіше завдає серйозного удару по сімейному бюджету, що викликає бурю негативних емоцій з боку батьків.

Шкільна форма: кому вона потрібна і чи буває вона красивою?

У 2019 після аналізу численних батьківських петицій президентським указом було скасовано дію документів, що регламентують обов’язкове носіння шкільної форми. Тепер адміністрації навчальних закладів не можуть зобов’язати школярів відвідувати заняття у форменому одязі. Але, можливо, таке рішення було поспішним і є сенс піти досвіду зарубіжних шкіл, які дотримуються при виборі шкільного одягу єдиного стандарту?

Шкільна форма: за і проти

Співвідношення між прихильниками і противниками шкільної форми приблизно рівне. Такий формат одягу для учнів шкіл має кілька переваг:

Шкільна форма: кому вона потрібна і чи буває вона красивою?
 • Рівність. Шкільна форма дозволяє зрівняти матеріальне становище учнів. Діти заможних батьків не зможуть красуватися брендовими сарафанах, блузками, спідницями. При цьому школярі з малозабезпечених сімей не відчуватимуть себе ущемленими через те, що батьки не можуть їм купити дорогий одяг.
 • Дисципліна. Дотримання шкільного дрес-коду дозволяє учням повністю сконцентрувати увагу на навчанні, що призводить до поліпшення успішності. Якщо дати дівчаткам і хлопчикам можливість ходити на заняття в звичайному одязі, вся їхня увага буде сконцентрована на виборі модного футболки, спідниці, блузки, сарафана.
 • Безпека. Учнів у форменому одязі легко помітити не тільки в школі, але і на вулиці. Іноді це допомагає захистити дорослих і першокласників від хуліганів.
 • Командний дух, єдність. Єдина форма одягу часто дозволяє поліпшити якість колективної роботи школярів. Вона зміцнює командний дух, єдність.
 • Однак, незважаючи на велику кількість позитивних моментів, виявляється, шкільна форма має недоліки. По-перше, це стійке протистояння системі. Рано чи пізно кожна дитина відмовляється носити комплект шкільного одягу. Найчастіше таке відбувається з учнями старшої школи. Крім того, загальноприйнятий дрес-код позбавляє учнів можливості самовираження, почуття свободи.

Шкільна форма в престижних навчальних закладах світу

В Англії комплект шкільного одягу викликає особливу гордість. Тому діти різного віку навіть додаткові заняття не відвідують в повсякденних футболках, шортах, спідницях, брюках.

Шкільна форма: кому вона потрібна і чи буває вона красивою?

Англія – ​​одна з небагатьох країн світу, де шанують давні традиції і в сучасному суспільстві. Саме тому багато престижні школи, коледжі Британії визначають для своїх учнів особливу «уніформу»:

 • King’s College School (Вімблдон) пропонує шкільну форму у вигляді червоного жакета із зображенням шкільного герба, брюк світло-синього кольору або сірих шорт і пуловер темно-синього кольору з довгим / коротким рукавом. Комплект доповнює біла сорочка і краватка, на якому зображена емблема студентського товариства, а також чорні туфлі. Образ може бути доповнений рукавичками, шарфом, шапкою.
 • Школа Cardiff Sixth Form College (Кардіфф) вибрала для учнів більш стандартні комплекти. Дівчата носять картаті спідниці, білі блузки або сорочки. Допустимі варіанти у вигляді брючного костюма. Хлопцям пропонують комплект у вигляді чорних брюк, білої футболки або сорочки, жакета або джемпера з логотипом навчального закладу.
 • Учням коледжу Eton College (Ітон) рекомендують купувати готові комплекти спецодягу у кравців на Ітон Хай-стріт. Набір одягу включає 7 білих сорочок, 2 костюма-трійки, 2 пари прогулянкових черевик, спортивну форму, чорний пуловер, верхню куртку, спортивний одяг та навіть білизну.
 • У Бельгії, Індії, Ірландії, Австралії кожна дитина зобов’язаний носити форму. Для дівчаток – це однотонні сукні середньої довжини, а для хлопчиків – костюми з сорочками.

Дуже цікавий варіант пропонують носити японським школярам. Для хлопчиків це стандартний костюм з сорочкою і краваткою, а для дівчаток – білий верх, темний низ, туфлі на низьких підборах і обов’язково гетри.

У США питання шкільного одягу розглядаються під призмою демократії і свободи слова. Тому кожна приватна школа має право встановлювати власний дрес-код, але при цьому державним навчальним закладам надано свобода вибору.

У престижному швейцарському пансіоні La Garenne School першокласникам і учням старших класів рекомендований приблизно однаковий список одягу. У нього входять шорти, гольф, блейзер, теплий пуловер, спідниця, брюки, кілька варіантів взуття, в тому числі пара черевиків в стилі смарт-casual.

Психологічні аспекти носіння шкільної форми

Одяг шкільний, як правило, являє собою чорний низ і білий верх. Але з точки зору психології, таке поєднання кольорів надає потужний вплив на дитячу енергетику і не кращим чином. Переважання чорного кольору в одязі може стати причиною розвитку страхів, адже він символізує депресивні і песимістичні стану.

Якщо дитина щодня буде носити світлий гольф або сорочку, темний жилет, штани або спідницю, навряд чи його настрій буде позитивним. Дитяча нервова система вимагає енергетичного впливу яскравих відтінків. З огляду на, що вони мають потужний вплив на ЦНС, дитину потрібно завжди оточувати яскравими фарбами.

У світовій практиці вже простежується тенденція до відмови від шкільного одягу чорного кольору. З огляду на її вплив на дитячу психіку, в більшості країн світу значно розширена колірна гамма шкільної форми.

Стильна шкільна форма в Україні

Великий вибір костюмів, сорочок, блузок, гольфів, а також інших варіантів шкільного одягу для дівчаток і хлопчиків представлений на сайті українського бренду «СМІЛ». У нас ви можете придбати за доступною ціною якісну, стильну і різноманітний одяг для школярів.

Шкільна форма: кому вона потрібна і чи буває вона красивою?

Філософія бренду заснована на грамотному поєднанні ціни і якості продукції. Крім того, ми даруємо споживачам кілька переваг:

 • великий вибір стильного одягу для дітей різного віку;
 • висока якість крою;
 • сертифіковану сировину;
 • сучасні дизайнерські розробки;
 • контроль якості на всіх етапах виробництва;
 • аналіз споживчого ринку, відгуків про продукцію.


Виробничі потужності компанії «ЮНЛ» знаходяться в Одесі. Однак замовити одяг для дітей можна не тільки в Україні, а й Казахстані, Росії, а також інших країнах ближнього зарубіжжя.